We Are Social, 200’den fazla küresel ve yerel rapor ile binlerce grafik bulunan Dijital 2019 Raporu’nu yayınladı. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında en güncel ve kapsamlı rapor olan “Dijital 2019“, dijitali anlamak için ihtiyaç duyduğunuz temel başlıkları, trendleri ve öngörüleri içeriyor.
We Are Social, bu yıl Global Dijital Raporu’nda Hootsuite’e ek olarak GlobalWebIndex GSMA Intelligence, Statista, Locowise, App AnnieSimilarWeb  gibi büyük platformlarla da işbirliği yaptı.

2019, dijital olan her şey için etkileyici bir büyüme yılıydı. Rapora göre, Dünyada internet kullanıcı sayısı Ocak 2019 itibariyle 5.112 milyar kişi olarak saptanmış bulunuyor.
Bu sayı, 7.676 milyar olan insan nüfusunun tam yüzde 67’sine tekabül ediyor. Dünya genelinde sosyal medya kullanıcı sayısı 3.48 milyara ulaşarak geçen yıla göre 288 milyon (yüzde 9) artış gösterdi.

Global Dijital Raporu’na göre, dünyada günlük internette geçirilen  zaman geçen senelere göre azalma gösterdi.
2018 raporlarına göre yüzde 1.7 daha az kullanıcı zamanını internette geçiriyor.

Dünyada sosyal medyada zaman geçiren kullanıcı sayısı yüzde 10 artış gösteriyor ancak bu oran geçen senelere göre düşüşte.

Türkiye bir yıl içerisinde nüfusta 1 milyon artış gösteriyor. 82.44 milyon nüfusun yüzde 93’ünün mobil abonelikleri var. Sosyal medyanın 52 milyon kullanıcısı ise nüfus sayısı bağlı artıyor.

Global Dijital Rapora göre ülkemizde en çok tercih edilen sosyal medya platformu yüzde 93 oranla YouTube. Onu takiben  Instagram, sohbet uygulaması Whatsapp geliyor. Popüler sosyal mecralarından Facebook ve Twitter dördüncü ve beşinci sırada yer almakta.

Ülkemizde sosyal medya reklamcılığının izleyici kitlesi platformalara göre dağılımları veriliyor. Facebook 43 milyon izleyici kitlesine ulaşıyor. Instagram 38 milyon kullanıcı ile buluşurken Twitter ve Snapchat yüzde 10 diliminin içinde yer alıyor.

Global Dijital Raporu’na göre Türkiye’de Linkedin 7.30 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak  geçen seneye göre yüzde 5.8 büyüme gösterdi.
Global verilerin bulunduğu genel rapor için buraya tıklayabilirsiniz.

3 thoughts on “Dijital medya ve internet kullanım istatistikleri”
  1. Nüfusun ne kadar büyük bir kısmı mobil kullanıcısı! Gerçekten şaşırılacak bir rakam. Hadi iş hayatında olup çift telefon kullanmak zorunda olan beyaz yakalı çalışanları çıkartalım bu listeden ama yine de rakam çok yüksek kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir