Dünyanın en hızlı büyüyen fotoğraf ve video paylaşım ağı Instagram, bir yenilikle karşımızda. Hikaye özelliğiyle kullanıcıların gönlünü fetheden Instagram, videolarda süreyi arttırdı, yeni video servisi IGTV’yi piyasaya sürdü.
Daha önce en fazla 59 saniyelik videoların paylaşımına izin veren ve hikayelerde 10 saniye süre tanıyan Instagram, IGTV ile video paylaşım süresini 1 saate çıkartıyor.
Televizyondan akıllı telefonlarda video izleme alışkanlığına kayan kullanıcıların varlığından hareketle yola çıkan Instagram, IGTV’yi  akıllı telefon kullanım alışkanlıklarına göre tasarladı.
Videolar telefonda tam ekran ve dikey doğrultuda sunulacak. IGTV Instagram ağı üzerinde kurulduğu için kanallar da Instagram’daki içerik üreticiler olacak. Takip ettiğiniz hesapların videolarını izleyebileceksiniz.
Instagram’da özellikle hikaye kısmını aktif kullanan kullanıcılar IGTV sayesinde süre kısıtlamasından kurtulacak. IGTV’ye yüklenecek videoların süresi en az 15 saniye en fazla 60 dakika olacak.
IGTV’nin antenli televizyon şeklindeki sembolü, Instagram hesabınızın keşfet sekmesinin hemen yanında duruyor. Videolarınızı yüklemek için öncelikle kanal oluşturmanız gerekiyor. Sembole tıkladığınızda ‘ayarlar’ sekmesini seçip kanal oluşturabilirsiniz. Kanal oluşturduğunuzda ‘video yükle’ seçeneği ile videolarınızı yükleyebilirsiniz.
Diğer kanalları yani videoları izlemek isterseniz karşınıza “Senin için”, “takip ettiklerin”, “popüler”, “izlemeye devam et” seçenekleri çıkıyor bu başlıklardan birini seçip videolarda gezintiye çıkabilir, izleyip yarım bıraktığınız videoları izlemeye devam et” seçeneğinden izleyebilirsiniz.
IGTV’ye Instagram üzerinden ulaşabilir ya da IGTV’yi ayrı bir uygulama olarak indirebilirsiniz. IGTV’ye bilgisayar üzerinden de video yükleyebilirsiniz.
Dünyada 1 milyar aktif kullanıcıya sahip Instagram, IGTV ile kullanıcı sayısını daha da arttıracağa benziyor.

One thought on “Instagram yeni video servisi IGTV’yi görücüye çıkardı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir