Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz flaş bellek, harici bellek, akıllı telefon hatta bilgisayarlar ne kadar güvenli?
Bu konunun farklı birkaç boyutu var ancak ben bu yazımda sadece dâhili ve harici hafıza noktasında bir şeyler yazmak istiyorum.
Kar yağmış dümdüz bir alan düşünün. Burada yürüyorsunuz ve izninizin kalmaması mümkün değil. Teknoloji de aynı bunun gibi, hatta kar üzerindeki iziniz, üzerine kar yağdığında kaybolabilir ama sanal ortamdaki izleriniz asla kaybolmaz. Sistem de zaten kaybolmaması üzerinde kurulu. Özellikle ücretsiz olarak kullanmış olduğunuz programlar/uygulamalar kullanıyorsanız güvenlik noktasında hiç şansınız yok.
Dilerseniz konuyu basitçe bir örnekle aktarayım. Yakın zamanda profesyonel fotoğraf makinamda kullanmış olduğum 8 GB’lik SD kartım arızalandı. Kartı makinaya taktığımda format atmam gerektiğini belirten bir uyarı ile karşılaşıyordum. Tabii kartı hiçbir şekilde kullanamıyorum. Bilgisayara taktığımda da aynı uyarıyı aldım. İçinde yurt dışı ziyaretimden tutunda en son gittiğim haberinde dâhil olmak üzere önemli fotoğraflarım vardı. Ama buna rağmen mecburen format attım. Hem bilgisayarda hem de makinada.
Daha sonra kartın içindeki verileri kurtarmak mümkün mü acaba şeklinde internette araştırma yapmaya başladım. Önce arızalı harici bellek, flaş bellek, SD kart gibi cihazların içindeki verilerin kurtarılması yönüne bazı programlar buldum. Bunlar daha çok fiziki arızalar için olan müdahalelerdi. Yine araştırmaya devam ettim ve ilk denemelerimde başarısız oldum. Sadece birkaç fotoğrafımı kurtarabildim. Bunları kurtardıysam diğerlerini de kurtarabilirim mantığıyla hareketle araştırmama devam ettim. Ve farklı programlarla çalışmalarıma devam ettim.

8GB’lik karttan 30 GB veri…

Peki sonuç ne oldu? Biraz zaman aldı ama fotoğraflarımın tamamını kurtardım. Hatta fazla fazla… 2015 yılının başından, 2017 yılı Mart ayına kadar mevcut makine ile çekilmiş tüm fotoğrafları kurtardım. Buraya kadar her şey normal. Şimdi işin ilginç tarafını aktarmak istiyorum. Söz konusu SD kartın hafızası 8 GB. Kurtarılan veri ise yaklaşık 30 GB. Daha önce kullandığım kartta defalarca formatlama/biçimlendirme yapmama ve üzerine birçok fotoğraf çekmeme rağmen, nerdeyse makinayla ilk çektiğim fotoğrafa kadar geri dönük olarak ulaşım sağladım.
Sizlere tavsiyem özel bilgilerinizi barındırdığınız depolama cihazlarınızı kimseyle paylaşmayın. Eğer onunla işiniz bittiyse de çöpe atmak yerine fiziki olarak mümkün olduğunca yok edin. Haberlerde ara ara duyduğumuz bazı ünlülerin sattıkları veya tamire verdikleri telefonlarındaki özel fotoğraflarının basının eline nasıl geçtiğinin de cevabını almış oldunuz… Demek ki silmek çözüm değilmiş…

2 thoughts on “Dikkat! Dijital veriler ‘silseniz de’ silinmiyor!”
  1. Bilgisayardaki verileri siz silseniz bile silinmez bunu çoğu kişi bilir. Format Attıgınızda dahi bilgileriniz gitmiyorsa siz kendiniz silseniz bile Bilgileriniz gitmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir