Günümüzde birçok kişi Deep Web nedir ve çalışma prensipleri nelerdir gibi araştırmalarını sürdürmektedir. Bu hususta sizlere biraz ön bilgi ve sistemle alakalı düşünceleri yansıtmayı ihmal etmeyeceğim. Web kelimesi internet olarak anlaşılsa da, aslen Deep kelimesiyle yan yana geldiği vakit “ağ” olarak isimlendirmek daha doğru olacaktır.
Deep Web kavramını öğrenmeden önce, internetin kavramlarını biliyor olmak çok daha önemli bir mantık açısıdır;

  • 0 seviye internet – bildiğimiz internettir ve içerisinde işe yarar / yaramaz bilgiler yer alır.
  • Seviye internet – Surface Web gibi yüzey ağını barındıran bu internet türü, vasatın üzerinde bir çalışma sunar. Hostingler, kullan – at internet posta servisleri, üniversite ağları yer alır.
  • Seviye internet – FTP sunucularını kullanmayı biliyorsanız, bu ağ sizlere web siteleri üzerinden hizmetler sağlayabilir.
  • Seviye internet – işte bu adım Deep Web olarak adlandırılmaktadır. Anonim ağları bilen, Proxy kullanmaya alışkın, Tor gibi servislerden haberdar olan kullanıcılar için 3. Seviye internet ismi verilmektedir.
  • Seviye internet – Deep Web’in devamı niteliğindedir ve DarkNet olarak isimlendirilmektedir. Tek fark DNS ayarlarının olmadan yönetilebilmesi ve illegal içeriklere doğrudan ulaşılmasıdır.
  • Seviye internet – Adını dünya üzerindeki en derin çukurdan alan bu katman, oraya gidenlerin bir daha dönemediği tarzında yorumları ortaya koymaktadır. Closed Shell network ile ve polymeric falcighol derivation isimli bir hesaplama yardımıyla ulaşılabiliyor.

Deep Web’in Proxy – DNS Ve Tor ile bağlantısı!

Dediğimiz gibi Deep Web, Proxy, DNS ve Tor ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Bu durumda ise sizlere bazı açıklamalar sunacağız;
DNS: Özetle anlatılması gerekirse Alan Adı Sisteminin açılımıdır. Adres çubuğunda yer alan bir web sitesi yazıldığı vakit, görüntüleme sağlayan bir araçtır. Bu yüzden internetin başı olarak bilinen DNS, IP adresi olan her bölgeden bağlantıları tespit eder ve girişimleri sağlar.
Proxy: Proxy bir kapı olarak isimlendirilir. Bizde yer alan IP değişikliklerini tespit eder, daha sonrasında ise çalışmalarını ön plana çıkartır. Aynı zamanda alanında 3 farklı ürünü bulunur;

  • Transparent Proxy
  • Anonymous Proxy
  • Elite Proxy

Tor: Tor, The Onion Router’in kısaltması olarak bilinir. Bunun tam açılımı ise örneklendirmek gerekirse, İzmir’den, Eskişehir’e gidip gelme gibi bir planınız var. Fakat otomatik olarak otobüs önce Uşak’a gidiyor, oradan Denizli’ye geçiyor, oradan ise direkt olarak Eskişehir’e ulaşıyor. İşte bu her şehir arasında ki duraklamalara OR adı verilmektedir.

One thought on “Deep web nedir? Nasıl kullanılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir