Casper, 1991 yılında üniversiten yeni mezun 3 girişimci bilgisayar mühendisi Yalçın Yıldırım, Altan Aras Fakılı ve Ali İhsan Taşkın tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Bilgisayar ve bilgisayar donanım parçaları satışa sunan marka, günümüzde halen aktifliğini sürdürmektedir.
2009 yılından bu yana 65 farklı mağazası ile satışlar sunan ve 1200’ün üzerinde servis noktasını elinde barındıran Casper firması, Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük bilgisayar üretim fabrikalarından bir tanesine sahip olmuştur. Ortalama 34,500 metrekarelik alan ile beraber üretimlerini ana binası üzerinden sürdürmektedir.

“Yılın en iyi yerli bilgisayar üreticisi: Casper”

2016 yılı itibariyle tesisin yaklaşık 5000 adet bilgisayar üretim kapasitesi bulunmaktadır. “Yılın en iyi yerli bilgisayar üreticisi” gibi ödüllerine sahip olmuş firma, aynı zamanda Türkiye’nin ilk yerli bilgisayarını üretmiş, IT sektöründe de zincir mağazacılık uygulamasını başlatan Aidata’yı Ekim 2009 yılı itibariyle satın almıştır. Aidata, TV ve diğer teknoloji ürünlerini üretmektedir. Aynı zamanda Casper markası, 2014 yılı itibariyle telefon üretimi konusunda da cazip fırsatlar sunmaktadır.

“Avrupa ve OrtaDoğu’nun en büyük bilgisayar üreticisi”

İlk adım olarak bilgisayar üretimi konusunda fikir edinebilmek ve Türkiye’de üretimler yapabilmek amacıyla Çin ve Tayland gibi bölgelere iş seyahati yapan üçlü, fikrin uygulanabilirliğini çözmüş ve sokaklara inerek kendi markasının pazarlamalarını da yapmayı başarmıştır. İlk yıllarında ürettikleri 200 bilgisayarı satma rakamı elde etmiş olan marka, daha sonraki yıllarında ise satışlarını katlamayı başarmış, Dünya markası konumuna kadar gelmiştir. Aynı zamanda Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük bilgisayar üreticisi konumunda yer alan marka, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Casper Yazılım Geliştirme Laboratuvarını” kurmuştur. Burada teknolojiyi sürekli hale dönüştürmek ve yeni fikirlere açık olmak kaydıyla pek çok bilgisayarcı ve yazılımcının geliştirilmesinde rol oynamıştır.
Ali İhsan Taşkın’ın 1996 yılında vefat etmesiyle beraber iki ortak halen Casper markasının CEO’su olarak iş görmektedir. Türkiye’de pek çok kişi tarafından sevilen marka Casper, tamamen donanımlı çalışmalarıyla yurt dışı pazarına da cihazlar satmayı başarmaktadır.

Bugün Casper Ne Durumda?

Bugün Casper, Türkiye ve Avrupa’da yer alan pazarları üzerinden satışlarını her geçen gün sürdürmektedir. Yıllık olarak 100 bini aşkın cihazı satışa sunan ve bu rakam ile beraber Türkiye’nin en büyük markası haline dönüşen Casper, aynı zamanda bilgisayar üretimi konusunda da sıkı çalışma olanaklarını ortaya koymaktadır.
Her geçen gün yenilikçi olan kadrosuyla beraber ülkede ilk fikirleri ortaya koyan Casper, bu alanda donanımlı kadrosunun gelişimi üzerine üniversitelerde çeşitli seminerler veriyor, bilgisayar ve yazılımcılara Casper markası altında çalışma olanakları sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir