Gelişen teknoloji ile hayatımıza giren ve çeşitli fonksiyonlarıyla yaşantımızı büyük oranda kolaylaştıran akıllı telefonlar ne kadar güvenilir? Bahsedildiği gibi gerçekten bizi izliyorlar mı? İndirdiğimiz uygulamalar yoluyla bizi dinlemeleri mümkün mü? Uzaktan fotoğrafımızı çekebilirler mi?
Gerek indirilen uygulamalar ile gerekse de default uygulamarı ile bir bütün olarak düşündüğümüzde akıllı telefonların güvenli olmadığını baştan belirteyim. Basında veya konuyla ilgili makalelerde bazı cep telefonu markalarının güvenli bazı markaların ise güvensiz olduğu yönünde tezler ve söylemler var. Bu yönde yayılan bilgilerin farklı markaları markaları karalamaya yönelik çalışmalar olduğunu belirtmekte yarar var.
Genel olarak düşündüğümüzde akıllı telefonların işleyiş mantığı aynı. İşletim sistemlerinin farklı olması sadece güvenlik duvarınızın biraz daha güçlü olması anlamına geliyor. Peki güvenlik duvarınız nasıl güçlü? Dışarıdan gelip bilgilerinizi çalmaya çalışanlara karşı güçlü. Ama içerideki yazılımlara, cihazı size satanlara karşı her şeyiniz gayet şeffaf. Sizi istediği zaman dinleyebilir. İstediği zaman sizin fotoğrafınızı çekebilir. Şöyle düşünün. Akıllı telefonunuzla fotoğraf çekmek için ekranınıza dokunmanız yetiyor. İşlem gayet basit. Hatta bazı markalarda, modellerde sesli komut ile fotoğraf çekmek dahi mümkün. Peki bunlar nasıl oluyor? Bir takım yazılımlarla.
Düşündüğümüzde mantık çok basit. Dokunma işlemiyle telefonunuza fotoğraf çekme konutumu veren o telefonun yazılımın içine istediği zaman fotoğraf çekecek bir sistemi kurabilir. Özellikle ünlülerin ve siyasetçilerin akıllarındaki en önemli sorunlardan birisi. Acaba akıllı telefonlarımız aracılığıyla habersiz fotoğrafımız çekiliyor mu? Cevap gayet açık.  Akıllı telefonunuzdan istenildiği takdirde haberiniz olmadan fotoğrafınız çekilebilir, dinlenebilirsiniz. Veya akıllı cihazınızdaki verilerin aktarımı haberiniz olmadan yapılabilir. Ara ara akıllı cihazlarımız güncelleme yapıyor şeklinde uyarı veriyor. Bu güncelleme sırasında cihazımızda bir takım işlemler yapılıyor. Bu sırada verilerinizin aktarılmadığını kim söyleyebilir?
Bir basın çalışanısınız, ‘Gazete’ isimli indirdiğiniz bir uygulamanın içeriğinde farklı bir yazılım veya yan yazılıma sahip olmadığını bilemezsiniz.
Bu tür şüphelere karşı akıllı cihazlardan vazgeçemeyen toplumun genelinde şu yönde bir algı var. ‘Beni dinleseler ne olur?’ Sizi zaten şuan dinleyen kimse yok. Ama sizi istedikleri zaman dinleyebilirler. Gerek cihazınızın imei numarasından gerekse de mobil hatlarınızdan sizin kim olduğunuzu sizden daha iyi biliyorlar. Hatta sizi anne babanızdan daha iyi tanıdıklarını söylemek gayet doğru bir söylem olacaktır.

ABD Başkanı neden akıllı telefon kullanmıyor?

Akıllı telefonların güvenli olup-olmadığıyla ilgili olarak kafanızdaki soru işaretlerinin son bulması için güzel bir örnek aktarmak istiyorum. ABD’nin 43. Başkanı Barack Obama bir organizasyon sonrası ortamda bulunanlarla selfie yani bir öz çekim yapmak istiyor ama bu çekimi gerçekleştirmek için çevresinden birilerinin telefonunu kullanmak durumunda kalıyor. Sebebi ise ne ABD Başkanı Obama’da ne de korumalarında selfie çekimi yapacak bir tane akıllı telefonun bulunmayışı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir