Günümüz teknolojilerinde, ne sayılırsa sayılsın sıralamada önüne başka bir şey konulamayacak internet, insan hayatı için her geçen gün önem kazanmaya devam ediyor. Sürekli bir gelişim ve değişim içinde olan internet sektörü, dünyanın büyük teknoloji şirketlerinin dev yatırımları sayesinde tahmin edilemez bir boyutta büyüyor.
İnternetin bu derece evrensel bir teknoloji fenomeni haline dönüşmesindeki en büyük paylardan biri ise Google’ın kurulmuş olması. Günlük hayatımızda “Google amca,” “Bana değil, Google’a sor” şeklinde, çokça mizah malzemesi olacak denli yaygınlaşmış Google şirketinin başında iki büyük dahi var: Larry Page ve Sergey Brin. Larry Page ile Stanford Üniversitesi’nde tanışıp tez aşamasında Page’in çalışmalarına katılan Sergey Brin, 1998 yılında ortaklaşa kurdukları Google şirketi için ortağı Larry Page gibi, 17 yıldır aktif olarak şirketin başında. Google Guys olarak bilinen ikiliden Sergey Brin’i daha yakından tanıyalım.
Rus Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak 21 Ağustos 1973’de Rusya’nın başkenti Moskova’da doğan Sergey Brin, altı yaşındayken ailesiyle birlikte Sovyetler Birliği’nden Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. İkisi de Moskova Eyalet Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olan anne babasından babası Michael Brin Maryland Üniversitesi’nde matematik profesörü, annesi ise NASA’da araştırmacıdır.
Maryland Üniversitesi’nde matematik ve bilgisayar mühendisliği okuyan ve onur derecesiyle mezun olan Sergey Brin, Stanford’da Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans yaptı. Doktorasını da yaptığı Stanford Üniversitesi’nde Larry Page ile tanıştı ve Page’in tez yazımına yardım etmeye başladı. İkili, kendi üretimleri olan Pagerank algoritmasını kullanarak Backrub isimli arama motorunu geliştirdi. Ortak çalışmalarını sürdüren ve fikirlerini gerçekleştirecek maddi imkânsızlık sorununu zaman içinde çözen ikili, 1998 yılında Google’ı kurdu.
Devasa servetine rağmen hâlen şirkette aktif olarak çalışmakta olup Teknoloji Başkanı görevinde bulunan Brin, The Economist dergisi tarafından “aydınlanma insanı” olarak tanımlanmıştır. Dünyada kendi çabasıyla milyarder olan 4 kişiden biri olan Brin, küçük bir evde kiracı olarak yaşamakta ve gösterişsiz, Toyota marka bir araba kullanmaktadır. 2007’de evlendiği Anne Wojcicki ile 2013 yılından beri ayrı yaşamakta olup iki çocuğu vardır. Forbes’a göre 32.8 milyar dolarla dünyanın en zengin 20. işadamı olan Brin, eşiyle birlikte kurduğu Brin Wojcicki Vakfı’nı işletmektedir.

One thought on “Mütevazı Bir Google Dahisi: Sergey Brin”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir